Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Lapin Kokoomus

  • EtusivuLaajenna
    • Tapahtumat
    • Ajankohtaista
  • MeistäLaajenna
    • Ota yhteyttä
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
  • VaalitLaajenna
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Alue- ja kuntavaalit 2025
Lapin Kokoomus
Yleinen

Autto: FLF-joukkojen sijoittaminen Lappiin vahvistaa turvallisuutta ja tuo taloudellista toimeliaisuutta

14.2.202514.2.2025 Lukuaika 1 Minuutti

Kansanedustaja Heikki Autto (kok.) kiittää puolustusministeri Antti Häkkästä¤ sijoittaa Naton eteentyönnetyn maavoimajoukon (Forward Land Forces, FLF) ensisijaiset tukikohdat Rovaniemelle ja Sodankylään.

– Tämä on Lapin kannalta erittäin merkittävä päätös. Nato-liittolaisten joukkojen jatkuva läsnäolo vahvistaa paitsi Lapin myös koko Suomen turvallisuutta ja luo samalla uusia mahdollisuuksia alueen elinkeinoelämälle, Autto toteaa.

FLF-joukot toimivat Suomessa harjoitusperustaisesti, mutta niiden komento- ja johto-osat sijoitetaan pysyvästi maahan. Joukot ovat kiinteä osa Naton operatiivista suunnittelua, ja niiden vahvuutta voidaan kasvattaa turvallisuustilanteen mukaan.

– On tärkeää, että tämä kokonaisuus etenee suunnitellusti ja että Lapista muodostuu entistä vahvempi osa liittokunnan puolustusta. Lisäksi päätös tukee alueemme taloudellista kehitystä, kun harjoitus- ja tukitoiminnat tuovat mukanaan investointeja ja monipuolista kysyntää, Autto korostaa.

Ruotsi toimii FLF-joukkojen kehysvaltiona Suomessa, ja päätös on osa laajempaa Naton puolustuksen vahvistamista arktisella alueella.

Lisätietoja
Heikki Autto
kansanedustaja
+358 50 512 3874

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Lapin Kokoomus nimesi uusia aluevaaliehdokkaita
SeuraavaJatka
Kokoomus täydellä listalla aluevaaleihin

Kokoomus.fi uutisia

  • Eläinten kaltoinkohtelulla pitää olla tuntuvat seuraukset
  • Pia Kauma: Palkasta jää ensi vuonna taas enemmän käteen – työn verotusta kevennetään 230 miljoonalla eurolla
  • Jukka Kopra: Yrittämisen pitää kannattaa – budjettiriihen päätökset jatkavat historian yrittäjämyönteisintä politikkaa
  • Kokoomuksen Castrén: Suomi ei voi rakentua pakko-omaisten varaan
  • Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra: Talouskasvu pitää saada näkymään suomalaisten arjessa

Verkkouutiset.fi

  • Käytätkö halvinta tiskiainetta? Se voi tulla kalliimmaksi
  • Ministerin mukaan Viro on immuuni Kremlin disinformaatiolle
  • Kansanedustaja uudistaisi sosiaaliturvaa – ehdottaa Suomeen negatiivista tuloveroa
  • Lidl avaa lisää outlet-myymälöitä – näitä tuotteita niissä myydään
  • Moskovan uhkavaatimukset voimassa – Armenian ja Venäjän välit kylmenevät

Seuraa meitä

Facebook Instagram

© 2026 Lapin Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
    • Tapahtumat
    • Ajankohtaista
  • Meistä
    • Ota yhteyttä
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
  • Vaalit
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Alue- ja kuntavaalit 2025
Haku