Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Lapin Kokoomus

  • EtusivuLaajenna
    • Tapahtumat
    • Ajankohtaista
  • MeistäLaajenna
    • Ota yhteyttä
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
  • VaalitLaajenna
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Alue- ja kuntavaalit 2025
Lapin Kokoomus
Yleinen

Kokoomuksen esitykset Lapin hyvinvointialueen luottamustehtäviin

30.5.202530.5.2025 Lukuaika 1 Minuutti

Lapin Kokoomus on tehnyt esityksensä Lapin hyvinvointialueen luottamustehtäviin. Lapin aluevaltuuston 2. varapuheenjohtajaksi esitetään Heikki Auttoa. Aluehallituksen varsinaisiksi jäseniksi esitetään vuosiksi 2025-2027 Terje Juutilaista ja Marja-Leena Laitista sekä vuosiksi 2027-2029 Timo Alaräisästä (KD) ja Annika Sipolaa.

Tarkastuslautakuntaan esitetään Valtteri Ainetta (varalla Henri Pätsi) ja Riitta-Maija Hokkasta KD (varalla Sari Aikio). Sosiaali- ja terveyspalveluiden lautakuntaan esitetään Auvo Kilpeläistä (varalla Marko Lescelius) ja Anu Avaskaria (varalla Leena Harju-Autti).

Pelastus- ja valmiuslautakunnan jäseneksi ja samalla lautakunnan puheenjohtajaksi esitetään Antti Kaarlelaa (varalla Veikka Ylitalo) ja Nina Niittyvuopiota (varalla Tuire Eilittä). Saamen kielen lautakuntaan esitetään Sammol Lukkaria (varalla Väinö Guttorm KD) ja aluevaalilautakuntaan Tero Marttista (varalla Timo Tervo).

Rovaniemen Keskuspesula Oy:n varsinaiseksi jäseneksi esitetään Nina Niittyvuopiota (varalla Leena Harju-Autti) ja Lappica Oy:n varsinaiseksi jäseneksi Kimmo Suopajärveä (varalla Miika Alajääskö). Pohjois-Suomen sosiaali- ja terveydenhuollon osuuskunnan (Tervia) hallintoneuvosto esitetään Terje Juutilaista (varalla Antti Kaarlela) ja NordLab hyvinvointiyhtymän yhtymäkokousedutajaksi Miika Alajääsköä (varalla Jukka Poti).

Lisätiedot
Antti Kaarlela (+358 400 66 77 06)
Kokoomuksen ja kristillisdemokraattien aluevaltuustoryhmän puheenjohtaja

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Riitta Savukoski Kuntaliiton hallitukseen
SeuraavaJatka
Kokoomuksen esitykset ylikunnallisiin luottamustehtäviin

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen puoluevaltuusto käsitteli 232 puoluekokousaloitetta 
  • Eläinten hyvinvointi on sivistyneen yhteiskunnan mitta – Kokoomuksen 6 keinoa eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi
  • Kokoomuksen puoluevaltuusto valitsi varapuheenjohtajiston kaksivuotiskaudelle 2026–2028
  • Huominen voi yllättää hyvälläkin – Kokoomus käynnisti optimismikampanjan
  • Puheenjohtaja Petteri Orpo: ”Muistetaan, että huominen voi yllättää hyvälläkin”

Verkkouutiset.fi

  • Venäjän Pohjoisella meritiellä liikkuu yhä enemmän vanhoja varjotankkereita
  • Manner-Euroopan eteläisin kohde suljettiin turvallisuusriskien takia
  • Veitsi-isku koulussa Puolassa, ainakin seitsemän loukkaantui
  • Myönteinen käänne Suomen viennissä: enemmistö odottaa kasvua
  • Kansanedustajien kodit osa laajempaa painostusoperaatiota? ”Jäljet vievät Venäjälle”

Seuraa meitä

Facebook Instagram

© 2026 Lapin Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
    • Tapahtumat
    • Ajankohtaista
  • Meistä
    • Ota yhteyttä
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
  • Vaalit
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Alue- ja kuntavaalit 2025
Haku