Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Lapin Kokoomus

  • Etusivu
  • MeistäLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
  • Ota yhteyttä
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
    • Sininen Liekki VII Vuokatissa 30.1.-1.2.2026
  • VaalitLaajenna
    • Europarlamenttivaalit
    • Aluevaalit
    • Kuntavaalit
Lapin Kokoomus
Yleinen

Autto kiittelee budjettimietintöä

12.12.202312.12.2023 Lukuaika 1 Minuutti

Kokoomuksen lappilainen kansanedustaja Heikki Autto on iloinen eduskunnan valtiovarainvaliokunnan tekemistä muutosesityksistä valtion ensi vuoden talousarvioon.

Tänään julkistetussa mietinnössä lisätään tukea muun muassa sotiemme veteraaneille sekä maanpuolustusjärjestöille.

– Tässä ajassa turvallisuus on tärkeintä, joten on hienoa, että turvallisuusnäkökulma tulee huomioiduksi eduskunnan tekemissä budjettilisäyksissä, Autto toteaa.

Autton mukaan eduskunnan tekemät lisäykset parantavat myös arjen turvallisuutta.

– Esimerkiksi Rovaniemen lentoaseman risteyksen liikennevalot tekevät nelostiestä turvallisemman kaikille sen käyttäjille. Sallaan saadaan kansallispuiston kävijämäärien kasvaessa turvallisuutta tuova Hautajärventien ylitys ja maantietä 923 eli Sompujärven tietä parannetaan. Nämä kaikki ovat hyviä ja tarpeellisia hankkeita lappilaisten kannalta, Autto iloitsee.

Lappiin kohdistuvista hankkeista Autto mainitsee myös Ounasvaaran rullahiihtoradan, joka parantaa alueen ympärivuotisia harjoitusmahdollisuuksia ja on siten tärkeä satsaus Lappiin kohdistuvaan urheiluun ja liikuntaan liittyvään matkailuun.

Autton mukaan myös Sallan sota- ja jälleenrakennusajan museo saa budjettimietinnöstä 50 000 euroa lisärahoitusta.

–  Lapin kannalta hyviä asioita ovat myös esimerkiksi varhaiskasvatuksen opettajien koulutusmäärien lisääminen sekä erävalvontaan panostaminen ja kansallispuistojen ylläpitoon tuleva lisärahoitus, vaikka nämä tietysti jakautuvatkin koko maahan, Autto toteaa.

Lisätietoja
Heikki Autto
+358 50 512 3874

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Riitta Savukoski jatkaa Lapin Kokoomuksen puheenjohtajana
SeuraavaJatka
Annika Sipola ehdolle Europarlamenttivaaleihin

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä hakee palvelukseensa sosiaaliturva- ja työelämäkysymysten asiantuntijaa
  • Sofia Vikman: Ydinenergialain päivityksen tavoite on turvata rauha
  • Taloudessa näkyy jo käänne – hallitus jatkaa työtä työllisyyden parantamiseksi
  • Kopra ja Partanen: Työllisyyttä ja naisten asemaa työelämässä voi vahvistaa samaan aikaan
  • Turvallinen arki vaatii päätöksiä

Verkkouutiset.fi

  • Suvi-Anne Siimes ihmettelee SDP:n ydinasepuheita – ”Surullista”
  • ”Iranin sota tarjoaa Ukrainalle mahdollisuuden”
  • Virossa kokeillaan uutta droonintorjuntaa
  • Iskut Iraniin tekivät tutkijan mukaan Kremlin laskelmat tyhjiksi
  • Erkki Tuomioja syyttää hallitusta ydinaseiden rakastamisesta

Seuraa meitä

Facebook Instagram

© 2026 Lapin Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Meistä
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
  • Ota yhteyttä
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
    • Sininen Liekki VII Vuokatissa 30.1.-1.2.2026
  • Vaalit
    • Europarlamenttivaalit
    • Aluevaalit
    • Kuntavaalit
Haku